Računalo se ne uključuje, ekran ostaje crn, čujete neobične zvučne signale ili ste nakon BIOS ažuriranja ostali bez funkcionalnog sustava? Ako vam se ovo dogodilo, sigurno ste već pretraživali rješenja na internetu.
Ali prije nego što pokušate sami “popraviti” BIOS, postoji nešto što morate znati…
Greške u BIOS-u nisu kao obični softverski problemi – ne mogu se riješiti jednostavnim restartom. Jedna pogreška može potpuno onesposobiti vaše računalo, a tada su opcije poprilično ograničene (i skupe).
Što je BIOS i zašto je toliko važan?
BIOS je temeljni dio vašeg računala – to je softver ugrađen u matičnu ploču koji omogućuje pokretanje sustava i prepoznavanje hardverskih komponenti. Ako BIOS ne radi ispravno, vaše računalo se neće moći pokrenuti – bez obzira koliko puta pritisnuli tipku za uključivanje.
Ako vaše računalo ima neke od ovih simptoma, vjerojatno je problem s BIOSOM:
1.Računalo se ne uključuje, ekran ostaje crn
2.Ventilatori rade, ali nema slike ni zvuka
3.Pojavljuju se neobični zvučni signali prilikom pokretanja
4.Računalo se gasi 30 minuta nakon paljenja
5.Vidite BIOS error poruke (npr. “BIOS checksum error”, “No bootable device
6.Nakon ažuriranja BIOS-a sustav se ne podiže
Problemi u BIOS-u nisu ni mali ni bezazleni i ako pokušavati sami intervenirati a tehnički ste slabo potkovani mogu uzrokovati velika oštećenja na računalu. I upravo zato popravak BIOS-a zahtijeva stručnost, preciznost i odgovarajuću opremu.
Zašto „uradi sam” popravci BIOS-a mogu završiti još većim problemima?
Na internetu ćete pronaći razne “savjete” o rješavanju problema s BIOS-om – od resetiranja CMOS baterije do ponovnog flashanja BIOS-a. Ali ono što ti vodiči ne spominju su brojne stvari koje mogu poći po zlu.
Evo što se može dogoditi ako pokušate sami popraviti BIOS:
Pokušavate instalirati neodgovarajuću verziju . U tom slučaju će uskočiti installer koji će vas upozoravati da verzija nije odgovarajuća.
Neuspjelo flashanje BIOS-a – Ako se ažuriranje prekine (zbog nestanka struje, greške u softveru ili loše pripremljenog USB-a), BIOS može biti trajno oštećen.
Oštećenje matične ploče – Neispravno rukovanje BIOS čipom ili CMOS baterijom može izazvati kratki spoj.
Izgubljene postavke i neprepoznatljiv hardver – Loše podešene BIOS opcije mogu uzrokovati nestabilnost sustava, probleme s hardverom i pad performansi.
Mnogi korisnici nakon neuspjelih pokušaja dolaze u servis s većim problemima nego što su imali na početku – a tada popravak može biti puno složeniji i skuplji.
Zašto prepustiti popravak BIOS-a profesionalcima?
Šteta na BIOSU nije trajna i lako je rješiva u servisu. Problem možete riješiti i kod kuće no to zahtijeva skupe alate, zato je najbolje odmah se obratiti stručnjacima koji osim znanja imaju o opremu potrebnu za sigurno rješavanje BIOS problema.
Zašto odabrati nas?
Koristimo skupe i profesionalne alate
Imamo pristup servisnim resursima
Naše tehničko osoblje je stručno usavršeno i sa dugogodišnjim iskustvom
Sve zajedno je garancija, da ako se kvar i dodatno zakomplicira, bude riješeno kvalitetno, brzo i elegantno.
Ne dopustite da vas problemi s BIOS-om spriječe u radu – kontaktirajte nas odmah na 01 5814 702 ili na e-mail info@servisiram.hr i vratite svoje računalo u funkciju bez stresa! 💻🔧
Imate li bilo kakvih problema s računalom i ne znate kako ih riješiti, popis naših ostalih usluga pogledajte OVDJE.
