scam, phishing, fraud

Spam vs. Phishing

Kako sve više živimo virtualno i većinu naših podataka spremamo na računala ili pametne telefone, tako i internet postaje oaza za sve vrste prevaranata koji samo vrebaju; od sumnjivih poruka i mejlova do lažnih korisničkih podrška, pogotovo ako je vaša tvrtka prisutna na društvenim mrežama. Nipošto ne reagirajte na takve poruke! Uglavnom se radi o spamu ili još gore, o phishingu.

Spam i phishing su dvije vrste neželjene elektronske komunikacije, ali je važno znati da se razlikuju po svojoj namjeni i načinu izvršenja.

Spam
Spam je neželjena e-pošta koja se masovno šalje mnogim korisnicima bez njihove suglasnosti.

Glavne karakteristike spama su:

Promotivni sadržaj: Većina spama ima za cilj promociju proizvoda ili usluga. To mogu biti komercijalne reklame, ponude za brzu zaradu, lažne nagradne igre itd.

Nedostatak personalizacije: Spam poruke su obično generičke i poslane velikom broju primatelja.

Nelagoda: Spamovi su dosadni i iritantni, ali obično nisu opasni za sigurnost korisnika.

Phishing

Phishing je vrsta prevara gdje napadači pokušavaju prevariti korisnike da im otkriju osjetljive informacije, kao što su lozinke, brojevi kreditnih kartica ili drugi osobni podaci. Glavne karakteristike phishinga uključuju:

Lažno predstavljanje: Phishing napadi često imitiraju poznate entitete (banke, društvene mreže, tvrtke) kako bi izgledali uvjerljivo

Personalizacija: Phishing poruke su često personalizirane i mogu uključivati ime korisnika ili druge specifične informacije kako bi bile što uvjerljivije

Zlonamjerni ciljevi: Cilj phishinga je krađa identiteta, financijska prevara ili instalacija malwarea na uređaj korisnika.

Ključne razlike između spama i phishinga

Svrha: Spam je obično komercijalne prirode s ciljem reklamiranja, dok phishing ima zlonamjerne namjere s ciljem krađe podataka.

Pristup: Spam poruke su često generičke i šalju se masovno, dok phishing poruke mogu biti visoko personalizirane i ciljane.

Opasnost: Spam je uglavnom iritantan, dok phishing predstavlja ozbiljnu prijetnju po sigurnost i privatnost korisnika.

Prevencija
Za spam: Koristite filtere za spam, ne prijavljujte se na sumnjive mailing liste i budite oprezni prilikom dijeljenja svoje e-mail adrese.

Za phishing: Budite oprezni prilikom otvaranja e-mailova i linkova od nepoznatih pošiljatelja, provjeravajte URL adrese i koristite dvostruku autentifikaciju gde je to moguće.

Na što još treba pripaziti posumnjate li na spam ili phishing?

Ako ne prepoznajete e-mail adresu pošiljatelja ili je domena čudna to može biti spam. Uvodne poruke nisu personalizirane i često počinju s „Dragi korisniče”, dok je poziv na akciju hitan. Poziva na akciju „Djeluj odmah” ili „Ponuda ističe uskoro” taktika je spam poruka. Pazite se poruka koje obećavaju velike nagrade ili sume novca te promotivnih poruka i usluga na koje se niste predbilježili i ne zanimaju vas!

Posebno se čuvajte poruka koje navodno dolaze od poznatih kompanija ali sa sumnjivih e mail adresa s neobičnim domenama i linkovima koji su u većini slučajeva i namjerno bitly skraćeni. Na poruke da djelujete odmah kako biste riješili problem, primjerice, uopće nemojte reagirati! U suprotnome lako možete postati žrtvom phishinga!

I u slučaju spama i phishinga poruke su neformalnog i neprofesionalnog tona, a vrlo su često i gramatički neispravne!

Kako se unaprijed zaštiti od spama i phishinga?

Na spam poruke nikako nemojte odgovarati jer odgovaranje na spam poruke može potvrditi da je vaša e-mail adresa aktivna i tako si navući još više spama!

Kako biste se pravovremeno zaštitili od spama koristite spam filtere. Većina e-mail servisa ima ugrađene filtere koji mogu pomoći u prepoznavanju i blokiranju spama.

Prepoznavanje phishing poruka ključno je za zaštitu podataka i sigurnosti na mreži. Phishing poruke često dolaze s adresa koje sliče na legitimne ali imaju sitne greške ili dodatke. Na primjer, umjesto support@bank.com, mogu koristiti support@bannk.com.

Posebno je važno naglasiti da phishing napadači mogu koristiti imena stvarnih tvrtki i brendova ali e-mail adresa ne pripada toj tvrtki i lažna je!

Najbolja obrana od phishing poruka je da ne klikate na sumnjive linkove te preventivno pri upotrebi lozinke za vaše internet kanale koristite dvostruku autentifikaciju koja može pomoći čak i ako su vaši podaci kompromitirani. Redovito ažurirajte sigurnosne postavke i antivirusne programe na vašim računalima kako biste se još bolje zaštitili.

Što ako sam već kliknuo na lažni link?

Ako ste već kliknuli na lažni link, odmah poduzmite sljedeće korake kako biste se maksimalno zaštitili:
1. Nipošto ne unosite osobne podatke! Zaustavite se! Ne unosite korisnička imena, lozinke, brojeve kreditnih kartica i druge osjetljive informacije!

2. Promijenite lozinke
Ako ste unijeli lozinke na lažnu stranicu, odmah promijenite sve lozinke koje upotrebljavate na internetu! I inače za svaki ulaz koristite jaku lozinku te razmislite o korištenju upravitelja za čuvanje lozinki.

3. Odmah provjerite bankovne račune i kreditne kartice, a na računima ili u banci provjerite je li bilo neovlaštenih transakcija ili bilo kakvih promjena

Primijetite li bilo kakvu promjenu ili sumnjivu aktivnost odmah obavijestite svoju banku ali i druge relevantne institucije i u konačnici policiju ako je prevara zaista izvršena!

Svoju mrežu možete zaštiti i skeniranjem uređaja koristeći antivirusni softver. Ovo može pomoći u otkrivanju i uklanjanju malwarea koji je možda preuzet prilikom klika na lažni link!

Ako ste koristili svoje poslovno računalo ili mrežu odmah obavijestite IT službu tvrtke kako bi zaštitili mrežu i druge korisnike!

Ako mislite da ste žrtva phishing napada obavijestite prijatelje, obitelj i kolege kako bi i oni na vrijeme poduzeli odgovarajuće mjere zaštite.

Brza reakcija je ključna nakon klika na lažni link. O prepoznavanju phishing napada možete se unaprijed educirati i brojnim tutorijalima na društvenim mrežama i kanalima.

Za svoje sigurnosne postavke možete se informirati i kod nas, a sumnjate li na bilo koji problem ili kvar, popis naših usluga pogledajte OVDJE

spam
spam

phishing
phishing