Software development ili web development? Razumijevanje razlika između software developmenta i web developmenta pomoći će vam da donesete odluku koji je proces primaran za vaš projekt ili poslovanje. Razlike koje ovdje opisujemo odnose se na usluge koje mi pružamo, a da ne bi bilo zabune radi se o sljedećem:
Što je software development?
Software development je proces kreiranja i održavanja računalnog softwarea i uključuje širok raspon aktivnosti kao što su kodiranje, testiranje, uklanjanje grešaka i dokumentiranje. Software developeri, odnosno programeri za razvoj softverskih aplikacija koriste programske jezike kao što su C#, Java i Python, ali i okvire i biblioteke kao što su NET, Spring i Hadoop ako kreiraju složene softverske aplikacije.
Dizajn sofwarea odnosno razvoj aplikacija kreira se za postizanje poslovnih ciljeva, a software programer mora imati precizno tehničko precizno znanje i poznavanje programskih jezika kao što su Java, Java Script, Python, C++, Git, Oracle, Linux.
Što je web development?
Web development je proces kreiranja i održavanja web stranica. Uključuje širok raspon aktivnosti kao što su kodiranje, skriptiranje, projektiranje, upravljanjem sadržajem i sigurnost. Za izradu web aplikacija web programeri koriste HTML; CSS, JavaScript i druge programske jezike za razvoj aplikacija. Izrada web stranica podrazumijeva sve što je potrebno kako bi web stranica ispravno funkcionirala. Poželjno je i da web developer svakodnevno uči nove vještine i prati trendove vezane čak i uz optimizaciju web stranica (SEO) kako bi bio u fleksibilan s razvojem novih tehnologija.
Dakle, software development i web development jesu glavna područja informacijske tehnologije, no međusobno se razlikuju po sljedećim parametrima:
Software development se odnosi na proces razvoja softvera koji se instalira na različitim platformama, a to mogu biti desktop računala, mobilni uređaji ili serveri. Može uključivati i razvoj aplikacija, igara, operativnih sustava i drugih vrsta softvera.
Web development se odnosi na razvoj web stranica, web aplikacija ili web usluga putem interneta.
Web development koristi programske jezike kao što su HTML, CSS, Java Script, za izgradnju front-end dijela web stranica i web aplikacija, dok se za backend razvoj često koriste jezici poput Pythona, Rubyja, PHP-a, Node.js-a.
Software development omogućuje distribuciju softvera na različite platforme, kao što su Windows, macOS, Linux, Android, iOS itd.
Web development obično se distribuira putem web servera i može biti dostupan putem različitih uređaja s internet pristupom, bez potrebe za instalacijom na korisničkom uređaju.
Koji proces je skuplji software development ili web development?
Cijena razvoja softwarea ili web stranica prije svega ovisi o složenosti procesa. Složeniji projekti, logično su i skuplji, budući da zahtijevaju više vremena i više resursa. Na cijenu mogu utjecati i korištenje specifičnih platformi, od kojih neke zahtijevaju i skuplje licence ili specijalizirane stručnjake. Troškove razvoja mogu povećati i dodavanje nekih specifičnih ili naprednih mogućnosti, a nakon završetka razvoja mogući su i dodatni troškovi održavanja i podrške.
I za kraj, slobodno se može reći da je development odnosno programiranje nova pismenost i u današnje vrijeme poželjno je učenje programskih jezika od malih nogu jer programiranje posljednjih desetljeća sve više unosi promjene u naše svakodnevne živote. Sve više na tom području relevantnija je i umjetna inteligencija koja se sve više koristi kod složenijih operacija te bi ubrzo mogla promijeniti i industriju kodiranja i programiranja.
Usluge programiranja, manje prilagodbe kao i usluge izrade web stranica su i u našoj ponudi koju možete pogledati OVDJE