Iako se na prvu čini bezazlenim, posljedice iznenadnog gašenja računala mogu biti vrlo neugodne, pogotovo ako se vaše računalo neočekivano ugasi tijekom vrlo važnog posla što vam može jako smanjiti produktivnost i izazvati razne druge neugodnosti na radnom mjestu. Uzroci gašenja računala mogu biti razni. Računalo se može ugasiti zbog pregrijavanja, problema s napajanjem, virusa ili problema s matičnom pločom.
Uzroci pregrijavanja računala
Kako bi računalo funkcioniralo, ono se mora hladiti, odnosno držati na određenoj temperaturi. Naravno, unutarnje komponente se u nekim slučajevima mogu pregrijati, pogotovo ako na računalu igrate zahtjevne video igre ili montirate video uradak ili film. Dosegne li vaše računalo ekstremno visoke temperature, koje mogu biti više od 60°C, računalo će se pregrijati. Pri tome imajte na umu da su prijenosna računala osjetljivija zbog manje veličine i slabijeg kapaciteta hlađenja.
Vaše računalo se može pregrijati i zbog previše prašine koja začepljuje otvor za zrak ali i zbog neispravnog ventilatora, neispravne grafičke kartice, neispravnog RAM-a te osušene termalne paste.
Zato ćemo vas ponovno podsjetiti na važnost čišćenja računala TEMELJITO ČIŠĆENJE RAČUNALA/ZAŠTO JE VAŽNO i važnosti mijenjanja termalne paste ŠTO TREBATE ZNATI O TERMALNOJ PASTI I KAKVA JE NJEZINA ULOGA o čemu smo ranije pisali.
Računalo se gasi zbog neispravnog hardvera ili virusa
Neočekivano gašenje računala može prouzrokovati i neispravan hardver. Posumnjate li u neispravan hardver, izvor problema možete identificirati pokretanjem upravitelja računala. Iznenadno gašenje računala mogu uzrokovati i zastarjeli driveri, ali i zlonamjerni softveri ili virusi. Njih možete spriječiti pokretanjem antivirusnog programa. O tome kako zaštiti računalo od virusa pisali smo u jednom od prošlih blogova KAKO ZAŠTITI RAČUNALO OD VIRUSA.
Problemi s operativnim sustavom
Problemi s operativnim sustavom (OS-om) mogu biti još jedan od uzroka zašto se vaše računalo iznenada ugasilo. U tom slučaju morat ćete reinstalirati Windowse. Pri tome pripazite na svoje podatke i datoteke jer ih ponovna instalacija može obrisati.
Problemi sa softverom
Do neočekivanog gašenja računala može doći i zbog lošeg održavanja sustava. Kako biste provjerili i otkrili oštećene sistemske datoteke ili datoteke koje nedostaju, problematične programe, datoteke za smeće i probleme s registrom sustava Windows, potrebne su provjere servisnog održavanja. Osim toga, odaberite ovlaštene verzije softvera koje su manje problematične i stabilnije te redovito provjeravajte ima li ažuriranja.
Problemi s napajanjem
Iznenadno isključivanje računala može uzrokovati i neispravno napajanje (PSU). Sumnjate li da je napajanje vašeg računala neispravno, najbolje je da ga zamijenite.
Ako je napajanje oštećeno preporuka je da ne intervenirate sami i da računalo odnesete svom serviseru jer otvaranje te komponente zahtijeva jako dobro poznavanje računalnog sustava.
Zaključak:
Smatrate li se dovoljno spretnim i želite li uštedjeti ponešto novca, za sitnije kvarove možete intervenirati sami. Ali uvijek postoji rizik da ćete oštetiti računalo stoga je bolje da svoje računalo radije odnesete profesionalnom serviseru.
Ako se vaše računalo iznenada ugasilo, ne radi ili imate neki drugi problem možete nam se obratiti za savjet ili dijagnozu. Dijagnozu računala uspostavljamo prije svakog uzimanja u rad, a popravak vršimo nakon vašeg pristanka.
Ponudu naših usluga možete pogledati ovdje: RAM-SERVIS/USLUGE.
